Apr 112013
 

KüstrinSzukanie śladów w dawnej twierdzy Kostrzyn
Widzieć, czytać i opowiadać historię

Polsko-niemieckie miejsca nauki historii:

Na terenie byłej twierdzy w Kostrzynie poszukujemy wspólnie śladów historii. Poprzez rozmowy z przechodniami i turystami poznajemy aktualne znaczenie tego miejsca. Gra terenowa zaprasza do lepszego poznania starego miasta Kostrzyna i zadawania nowych pytań. Tutaj historia będzie namacalna dla polskich i niemieckich grup o każdej porze roku.

Miasto Kostrzyn nad Odrą, były Küstrin, jest bardzo wyjątkowym miejscem na polsko-niemieckim pograniczu. Tutaj rozgrywały się ważne wydarzenia brandenburskiej historii, wiele anegdot miało tutaj swój początek. Odkryjcie z nami to niezwykłe miejsce marchijskich Pompeji, niepozorne przy pierwszym spojrzeniu na mapę. Poznajcie złożoną pruską przeszłość, zniszczenie podczas drugiej wojny światowej i polską codzienność w jednym miejscu.

Projekt ten umożliwia zapoznanie się z historią twierdzy Kostrzyn i starego miasta, które się tu niegdyś znajdowało. Jego koniec podczas walk pomiędzy jednostkami Armii Czerwonej i Wehrmachtu w kwietniu 1945 roku będzie tak samo zrozumiały, jak znaczenie tego położonego nad zbiegiem rzek Odry i Warty i po 1945 roku porzucego starego miasta dla dzisiejszego Kostrzyna nad Odrą jako muzeum i park.

 

Materiały na download (pdf)

opis metody: Opis projektu – Kostrzyn
opis projektu: Metoda – Kostrzyn

materiały w kopertach dla grup
koperta 1: Koperta 1 – Kostrzyn
koperta 2 grupa A: Koperta 2 grupa A – Kostrzyn| koperta 2 grupa B: Koperta 2 grupa B – Kostrzyn
koperta 3:Koperta 3 grupa A & B – Kostrzyn

hasło koncowe
Haslo koncowe – Kostrzyn

 

Informacja o autorkach materiałów

Diana Bandikow

studiuje European Studies (MA) na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą ze specjalizacją w historii Europy Wschodniej. Jej zainteresowanie edukacją pozaszkolną wynikarzede wszystkim z praktyki w międzynarodowym centrum spotkań w Polsce, gdzie pracowała jako koordynator projektów. Poprzez jej wcześniejsze studia na kierunku pracy socjalnej i pedagogiki, zajmowała się pedagogiką podczas różnych praktyk i projektów. Poza tym zebrała także doświadczenia w pracy nad projektami uniwersyteckimi.

Diane A. Daniel

studiuje na Uniwersytecie Europejskim Viadrina Kulturę i Historię Europy Środkowej i Wschodniej (MA). Podczas studiów zajmuje się wpływem narracji historycznych na współczesne społeczeństwa Polski i Niemiec. Dlatego tak ważne są według niej projekty takie jak „Miejsca nauki historii”, które prowadzą do lepszego poznania nie tylko własnej, ale także historii kraju sąsiedniego

Print Friendly, PDF & Email