Jul 112016
 

Źródło: Wikipedia Commons

„A czas do wieczności wpływa“
Krosno Odrzańskie i okolice, 7.-9.10.2016

Polsko-niemiecka podróż studyjna dla multiplikatorów, dziennikarzy, studentów i innych zainteresowanych osób.

W tej podróży studyjnej skupiliśmy się na Krośnie Odrzańskim. Poznawaliśmy historię i teraźniejszość tego miasta i jego okolic, spotkaliśmy ludzi, którzy je współtworzą, próbowaliśmy wejść z nimi i z innymi uczestnikami w dialog na temat jego przeszłości i obchodzenia się z jego dziedzictwem. W czasie spotkań i warsztatów opracowywaliśmy pomysły na polsko-niemieckie projekty, związane nie tylko z Krosnem, ale i z innymi miejscowościami województwa lubuskiego.

W czasie podróży spotykaliśmy historyków i socjologów, przedstawicieli władz miejskich i Straży Granicznej. Zwiedzając okolice miasta koncentrowaliśmy się na ich przeszłości i turystycznym potencjale oraz na jego wykorzystywaniu.

Krosno Odrzańskie leżące przy ujściu Bobru do Odry ma ciekawą historię odzwierciedlającą zmienne dzieje tego średniowiecznego pogranicza Śląska i Brandenburgii. Przez miasto przetoczyło się wiele wojen. Po zajęciu przez Armię Czerwoną, centrum Krosna zostało poważnie zniszczone, reszty dokonały prace rozbiórkowe w pierwszych latach powojennych. Dziś jest to małe miasteczko położone 30 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej i od końca drugiej wojny światowej należy do powstałego wówczas nowego polsko-niemieckiego pogranicza.

W szczególny sposób chcemy przyjrzeć się w tej przestrzeni życiu i działalności niedawno zmarłego Wilfrieda Reinicke, który urodził się w Crossen i opuścił miasto na krótko przed wkroczeniem do niego Armii Czerwonej. Wilfried Reinicke przyczynił się między innymi do literackiego powrotu pisarza i poety Klabunda (1890-1928) do Krosna, w którym ów również się urodził i który także trafił do Berlina.

W niedzielę, 9 października, odwiedziliśmy Brzeźnicę i Gostchorze – dwie wsie, z których każda odkryła przed nami inny aspekt “rozwoju terenów wiejskich” Lubuskiego.

Podróż studyjną poprowadził historyk Matthias Diefenbach.

Koordynacja projektu: Małgorzata Murao i Matthias Diefenbach

Tutaj znajdą Państwo program podróży.

Kontakt: m.murao[at]instytut.net

Projekt stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej – Społeczeństwo i Nauka w Dialogu, Frankfurt nad Odrą, we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka“ z Torunia.

Projekt został sfinansowany ze środków Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Print Friendly, PDF & Email