Sep 132016
 
dsc04052

Wąsowo, Bolesław Lisek i Mieczysław Janas
Fot.: Raphael Jung

Praca przymusowa przy budowie autostrady pomiędzy Frankfurtem nad Odrą a Poznaniem

Polsko-niemiecka podróż dla dziennikarzy, 28 września 2016

W 2012 roku zakończono budowę ostatniego fragmentu autostrady z Frankfurtu nad Odrą do Poznania. Budowę tę rozpoczęto już zimą 1940/41 roku. Wówczas wzdłuż całej trasy planowanej autostrady powstało ponad 30 obozów pracy przymusowej. Część z nich działała do końca stycznia 1945 roku. Trzy z nich znajdowały się na terenie należącej do Frankfurtu nad Odrą miejscowości Güldendorf, około 15 na terenach wschodniej Brandenburgii, które w 1945 roku znalazły się w granicach Polski i dziś są częścią województwa lubuskiego, pozostałe na terenie zajętej w 1939 roku Wielkopolski. Do pracy przymusowej wykorzystywano polskich Żydów, więźniów obozów pracy pochodzących z całej Europy oraz radzieckich jeńców wojennych.

Podczas polsko-niemieckiej podróży dla dziennikarzy zostaną pokazane przykładowe miejsca związane z budową autostrady i pracą przymusową w nazistowskich Niemczech. Podróż odbędzie się w ramach projektu „Praca przymusowa między Frankfurtem nad Odrą a Poznaniem. Obozy pracy wzdłuż budowanej autostrady Rzeszy w latach 1940–1945”.

Początek podróży: Żabikowo koło Poznania

Koniec podróży: Frankfurt nad Odrą

Szczegółowy program tutaj.

Kontakt: Matthias Diefenbach, m.diefenbach@instytut.net

Tel.: 506352594

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“) oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Print Friendly, PDF & Email