Oct 192016
 

Parlament miasta Słubfurt

W utopijnym mieście Słubfurt od 2009 roku działa pierwszy dwunarodowy parlament. Od 2014 roku mamy u nas także osoby wnioskujące o azyl – z polsko-niemieckiego projektu kulturalnego wyrasta obecnie sieć międzynarodowa.

Pierwsze wybory parlamentarne w Słubfurcie w 1999 roku: prezentacja kandydatów i partii (zdjęcie: Jonatan Kurzwelly)

Pierwsze wybory parlamentarne w Słubfurcie w 1999 roku: prezentacja kandydatów i partii (zdjęcie: Jonatan Kurzwelly)

W 2009 roku odbyły się pierwsze wybory parlamentarne w Słubfurcie. Studenci prawa z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina napisali ordynację wyborczą, partie mogą być zakładane tylko przez co najmniej dwóch Słubiczan i co najmniej dwóch obywateli Frankfurtu, trzeba udać się do lokalu wyborczego po jednej i po drugiej stronie Odry… Ostatecznie do wyborów przystępuje sześć partii i jeden kandydat niezależny, setki plakatów wyborczych promują kandydatów w dwumieście i płynne przejście od działania artystycznego do faktycznej partycypacji w polityce jest dla wielu niezrozumiałe, a równocześnie fascynujące.

Już od 1999 roku Frankfurt nad Odrą i Słubice razem stanowią Słubfurt. „Miasto, z którego połowa znajduje się w Niemczech, a połowa w Polsce, składa się z dwóch dzielnic Słub i Furt, które są położone na lewym i prawym brzegu Odry” – tak opisuje je inicjator i pomysłodawca, Michael Kurzwelly. Założył on Słubfurt jako projekt artystyczny, dzisiaj stanowiący melanż z sieci polsko-niemieckiej, wspólnoty solidarnościowej i platformy projektowej. Pierwszym „domem” dla jego pomysłów stał się projekt w 2013 roku na Brückenplatz / Placu Mostowym, czyli nieużytkach w obrębie miasta, nieopodal mostu granicznego. Od 2016 roku Parlament Słubfurtu obraduje w starej sali gimnastycznej z ogrodem – oby teraz na dłużej.

Starzy i nowi Słubfurczycy założyli jesienią 2014 roku chór (zdjęcie: Uta Kurzwelly)

Starzy i nowi Słubfurczycy założyli jesienią 2014 roku chór (zdjęcie: Uta Kurzwelly)

Podstawą dla nowych pomysłów na projekty jest parlament, który obraduje nieregularnie. W 2014 roku powstało wiele projektów z osobami wnioskującymi o azyl. Starzy i nowi Słubfurtczycy najpierw założyli chór, na tej podstawie powstawały dalsze projekty: Kawiarnia Spotkań Blabla, wypożyczalnia rowerów i Repair-Café, warsztat, w którym samemu można coś naprawić. Na zaimprowizowanej tablicy korkowej umieszczonej na ścianie sali gimnastycznej wisi więcej szkiców z projektami: warsztaty z robienia graffiti, błotny plac zabaw albo też sala modlitewna dla muzułmanów i wyznawców innych religii. Wraz z włączeniem nowych mieszkanek i mieszkańców dwumiasta struktury w Parlamencie Słubfurckim jednak mocno się skomplikowały: Tłumaczenie symultaniczne funkcjonuje jak dotąd dobrze, a teraz dochodzą nowe języki, jak arabski i perski. W ten sposób posiedzenia parlamentu coraz bardziej się przewlekają i czasem są także nudne. Właśnie trwa próba tworzenia małych grup „szeptających”, które równolegle mają pracować nad własnymi zagadnieniami.

Repair-Café: w warsztacie samopomocy wolontariusze naprawiają zepsute rowery i meble (zdjęcie: Michael Kurzwelly)

Repair-Café: w warsztacie samopomocy wolontariusze naprawiają zepsute rowery i meble (zdjęcie: Michael Kurzwelly

„Podczas wielkich festynów Słubfurt dociera do największej rzeszy ludzi” mówi Kurzwelly. Nadal jednak trudno jest znaleźć ludzi, którzy chcieliby przejąć odpowiedzialność za projekty. Często zdarza się charyzmatycznemu artyście, że ludzie oczekują od niego, od Kurzwelly’ego, że to on za nich zrealizuje projekty, lecz nie może powstać wrażenie, że Słubfurt jest monarchią. Jednak Kurzwelly od 17 lat kształtuje pracę stowarzyszenia. Jego popularność i wytrwałość pomagają mu uzyskać zaufanie, jakim obdarzają go instytucje i osoby wspierające projekt. Adam Poholski, przedsiębiorca, a dzisiaj także przewodniczący stowarzyszenia, pracuje wraz z Kurzwellym i w przyszłości ma przejmować więcej zadań. Nowych sprzymierzeńców Michael Kurzwelly znajduje również wśród studentek i studentów podczas swoich seminariów na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.

Brueckenplatz / Plac Mostowy 2.0

Brückenplatz / Plac Mostowy 2.0

Nowy Brückenplatz / Plac Mostowy 2.0 w sali gimnastycznej z kawiarnią, kwietnikami i boiskiem do siatkówki ma być nadal rozbudowywany. Jednak zbliża się zima i ciepło miejskie zostało odcięte ze względu na koszty. Ponieważ stowarzyszenie zostało przez miasto Frankfurt nad Odrą zobowiązane do utrzymywania pomieszczeń w dobrym stanie i do zabezpieczenia ich przed wilgocią w zimie, ze środków projektowych zostaną zakupione dwa grzejniki olejowe, a prace w zimie zostaną zredukowane. Kolejnym ważnym krokiem dla inicjatywy jest „zwrócenie uwagi na nowe miejsce”, jak mówi Kurzwelly, i żeby to się udało, kolejnego lata mają być zorganizowane kino pod chmurką, kawiarnia spotkań, gra w bule i siatkówka plażowa, koncerty i warsztaty.

Od 2009 do 2016 roku we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach
Rozmowa z Michaelem Kurzwellym
Podmioty Słubfurt stowarzyszenie zarejestrowane (1999)
Wsparcie projektu Brandenburska Centrala Krajowa Kształcenia Obywatelskiego, Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii (MFWK), Miasto Frankfurt nad Odrą, Fundusz Soziokultur, Fundusz UE INTERREG i inne.

 

Infos im Netz
Słubfurt:  www.slubfurt.net, www.parlament.slubfurt.net, www.radio.slubfurt.net
Słubfurt jest od 2010 roku stolicą Nowej Ameriki: www.nowa-amerika.eu
Studium etnologiczne na temat Słubfurtu: euroethno.hu-berlin.de/archiv/studienprojekte/other_europes
Brückenplatz / Plac Mostowy 2.0: www.facebook.com/brueckenplacmostowy

 

Wydawca publikacji:

logo_grau_k75-eu-zentrum_gross logo-instytut-cmyk

 

Wsparcie finansowe:

logo_erasmus_plus

Print Friendly, PDF & Email