Nov 302016
 

Organizacja interkulturowych spotkań dla małych dzieci

Dzieci z Münchebergu i Witnicy budują statek i wybierają się do Brukseli.

Dzieci z Witnicy i z Müncheberg bawią się na popołudniowym spotkaniu z bajką.

Dzieci z Witnicy i z Müncheberg bawią się na popołudniowym spotkaniu z bajką.

W izbie pamięci w miejskim domu kultury w Witnicy (Vietz) wystawione są kufry dwóch rodzin: rodziny niemieckiej, która w 1945 roku musiała uciekać z ówczesnego Vietz i rodziny polskiej, która po zakończeniu wojny trafiła z byłych kresów wschodnich do obecnie polskiej Witnicy. Na kanwie tej historii powstaje pierwszy z sześciu wspólnych polsko-niemieckich projektów dwóch przedszkoli z Nowin Wielkich i z Münchebergu. Pusty kufer z bajkami zostanie wypełniony samodzielnie wymyślonymi bajkami, które dzieci nawzajem sobie opowiadają i odgrywają. Aktor i reżyser Cezary Żołyński w bajkach, które opracował na potrzeby tego projektu, wykorzystuje motywy z historii regionu, jak kufer podróży, który dzieci już rozpoznają.

Izbę pamięci założył inicjator badań nad lokalną historią w Witnicy, pedagog socjalny i historyk Zbigniew Czarnuch. Zainicjował on współpracę z byłymi obywatelami Vietz, już w 1985 roku założył  Towarzystwo Przyjaciół Witnicy. W 1998 roku dołączyło Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio pro Europa Viadrina, które skupiało się na edukacji i stało się podmiotem dla projektów bajkowych prowadzonych w przedszkolach w Nowinach Wielkich i w Münchebergu. Podstawą pracy dla pana Czarnucha było przekonanie, że niemiecka i polska historia tego regionu powinny być opowiadane równolegle w sposób równoprawny, aby możliwe były zrozumienie i pojednanie. Zbigniew Czarnuch zainspirował także Grażynę Aloksę, dyrektorkę przedszkola Na Środku Świata w Nowinach Wielkich. Zadała sobie pytanie: Czy niemieckie i polskie dzieci mogą spotykać się ze sobą tak, jak starsi Niemcy i Polacy podczas wycieczek ze Czarnuchem?

Wspólne budowanie statku z klocków.

Wspólne budowanie statku z klocków.

Bajka „Arka Dobrej Nowiny”, drugi wspólny projekt przedszkolny w 2002 roku zakończył się wezwaniem do budowy statku. Tak jak niegdyś król baśni, dzieci miały poszukiwać zaginionych dobrych nowin. Opowiadały sobie z własnych przeżyć: Jakie są Wasze dobre nowiny? Pisały je następnie na kartkach i zbierały historie w arce zbudowanej z klocków. Budowa naprawdę dużego statku sprawiała im radość, a pomysł był rozwijany z dziećmi. Faktycznie Grażyna Aloksa znalazła polską firmę, która wykonała i zasponsorowała elementy do budowy łodzi.

„Bajka staje się prawdą“: dzieci jadą do Brukseli, by świętować przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

„Bajka staje się prawdą“: dzieci jadą do Brukseli, by świętować przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

I tak arka wraz z 70 dzieci, wychowawczyń i rodziców w 2004 roku udała się w wielki rejs do Brukseli, po drodze odwiedzając partnerskie przedszkola w Gnieźnie (województwo wielkopolskie), Nowinach Wielkich (Lubuskie), Münchebergu (Brandenburgia) i w Druten (Holandia). 1 maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do UE, arka stanęła na Grand Place w Brukseli. W ten sposób urzeczywistniła się bajka, jak to zresztą widnieje w tytule zeszytu, która opowiada historię projektu.

To, że polsko-niemieckie projekty przedszkolne odnosiły sukcesy, należy zawdzięczać harmonijnej współpracy aktorów, gminy i polityków – mówi Grzegorz Załoga, członek stowarzyszenia Educatio pro Europa Viadrina. Od 1991 do 2014 roku gminą zarządzał jeden burmistrz, „ta ciągłość polityczna była bardzo ważna”. Rozstrzygające było również to, że wówczas łatwo było uzyskać wsparcie finansowe dla projektów polsko-niemieckich. Kontakt z przedszkolem w Münchebergu zaistniał w 1998 roku poprzez partnerstwo miast, a potem przez całe lata był „wypełniany życiem” przez pedagogów i pedagożki.

Wydaje się, że w Witnicy dokonuje się zmiana pokoleniowa: Czasy, w których Polacy z Witnicy „prowadzili polsko-niemiecką pracę edukacyjną z poczucia winy już minęły” – mówi Grażyna Aloksa. Poszukuje ona nowych form zbliżenia i skupia się wraz z dziećmi na przyszłości. „Teraz trzeba mocniej postawić na regionalne zainteresowanie małą ojczyzną – po obydwóch stronach Odry. Temat małej ojczyzny jest silniejszy niż temat pojednania”.

Od 2000 do 2006 roku w Nowinach Wielkich i Münchebergu
Rozmowa z
Grażyną Aloksą i Grzegorzem Załogą
Podmioty
Polsko-NiemieckieStowarzyszenie Educatio pro Europa Viadrina, przedszkola Spatzennest w Münchebergu (D) i Na Środku Świata w Nowinach Wielkich (PL)
Instytucje wspierające
Euroregion Pro Europa Viadrina, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto / Gmina Witnica i inne

 

Informacje w sieci
Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina: www.educatio.witnica.pl
Miejski Dom Kultury w Witnicy: www.educatio.witnica.pl
O Zbigniewie Czarnuchu i  Regionalnej Izbie Tradycji: www.transodra-online.net

 

Wydawca publikacji:

logo_grau_k75-eu-zentrum_gross logo-instytut-cmyk

 

Wsparcie finansowe:

logo_erasmus_plus

 

Print Friendly, PDF & Email