Aug 312014
 
Weinberg

http://www.cit.zielona-gora.pl/Files/image/winnicakinga.jpg

Polsko – niemiecki wyjazd studyjny (17-19.10.2014)

„Miód, wino i tożsamość krajobrazu kulturowego między Odrą a Nysą Łużycką”

Historia ani nie przeminęła, ani nie daje się zredukować do pozornie obiektywnych faktów.Zajmowanie się historią danego regionu to zawsze interpretacja – ulokowana w teraźniejszości.

Tym razem chcemy przyjrzeć się południowej części województwa lubuskiego w zachodniej Polsce. Zapraszamy serdecznie na nasz coroczny wyjazd studyjny polskich i niemieckich uczestników! Region Lubuski próbuje nie po raz pierwszy na nowo zdefiniować swoją regionalną tożsamość w związku z utworzeniem województwa lubuskiego w 1999 roku, promując się na przykład poprzez turystyczny szlak wina i miodu. Wyjazd studyjny prowadzi po niezwykle interesującym i żywym krajobrazie historycznym między Niemcami, Polską a Czechami, między Dolnym Śląskiem, Dolnymi i Górnymi Łużycami, Saksonią, Brandenburgią i Ziemią Lubuską, aby zbadać i poznać jego współczesność i różne obrazy przeszłości. Zajmujemy się historią i aktualnymi procesami, wraz z zaangażowanymi w nie lokalnymi działaczami. Uczestników, multiplikatorów, nauczycieli, studentów oraz inne zainteresowane osoby z Polski i Niemiec, chcemy zachęcić do przekazywania zdobytej wiedzy i zajmowania się tym regionem w swojej pracy, w dziedzinie nauki czy w pracy z młodzieżą.

Program zawiera warsztaty, rozmowy z lokalnymi działaczami i historykami oraz zwiedzanie następujących miejsc: renesansowy zamek w Żarach, Muzeum Obozów Jenieckich Stalag VIIIC i
Stalag Luft III w Żaganiu, Szlak Wina i Miodu – Stara Wieś, Winnica „Kinga“, cmentarza żydowski w Szprotawie, Siedlisko, Nowa Sól i inne. Miejsca noclegowe mieszczą się w stylowym
Pałacu Wiechlice.

Program

Organizacja: Patrycja Tepper p.tepper@instytut.net.

Projekt Instytutu Historii Stosowanej – Społeczeństwo i Nauka w Dialogu z Frankfurtu nad Odrą we współpracy z Fundacją dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Dobro Kultury“ ze Słubic Przy wsparciu.
Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Print Friendly, PDF & Email