Sep 052013
 

NOPIAST Motiv_kleinSłubice | 8.-10.11.2013

“NO PIAST” upamiętnia »Kino Piast« w Słubicach, które przed 1945 rokiem jako Filmpalast Friedrichstraße współkształtowało scenę kinową Frankfurtu nad Odrą. Przez trzy dni pokazywane będą wybrane filmy, które stanowiły wcześniej część zmiennej historii kina. Poszczególne filmy opatrzone będą programem ramowym, wprowadzeniami oraz dyskusjami skierowanymi do polskiej i niemieckiej publiczności.

Festiwal posługiwać się będzie lokalną historią kina, by przez pryzmat Kina Piast opowiedzieć o podziale Frankfurtu, przesunięciu granic Polski po II wojnie światowej, wzajemnych kontaktach obywateli NRD i Polski w czasach PRLu jak i również o stopniowym zanikaniu granicy na Odrze po 1989 roku, zachęcając w ten sposób do refleksji i dyskusji.

W skład repertuaru wchodzą niemieckie, polskie i międzynarodowe filmy, które pokazywane były kiedyś w Kinie Piast lub wcześniejszym Filmpalast. W ramach uroczystości referenci wprowadzą w poszczególne epoki sztuki filmowej i ich znaczenia dla stosunków polsko-niemieckich.

Podczas festiwalu podziwiać będzie można m. in. film niemy z muzyka na żywo oraz oryginalne plakaty z Kina Piast. Program uzupełnią filmy krótkometrażowe poświęcone kinu, nakręcone przez mieszkańców dwumiasta, jak i prezentacja najnowszych wyników badań nad historią Kina.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Słubic i Frankfurtu, bywalców kina i entuzjastów historii na ucztę kinowa składającą się z filmów wartych obejrzenia, aczkolwiek dzisiaj niekoniecznie znanych. Umarło kino, niech żyje kino!

Koordynacja projektu: Patrycja Tepper

Projekt Instytutu Historii Stosowanej we współpracy z Fundacja Dobro Kultury dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, przy wsparciu:

LogoEuroregionLogoSDPZ

Print Friendly, PDF & Email