Aug 312014
 

HB_Museum1Gdzie leży Wschodnia Brandenburgia?

Fundacja Brandenburgia (Stiftung Brandenburg) w Fürstenwalde we współpracy z Instytutem Historii
Stosowanej z Frankfurtu nad Odrą zapraszają na warsztaty dla ekspertów i studentów 9 i 10 października 2014 roku w Fürstenwalde i Sieversdorf koło Frankfurtu nad Odrą.

Dom Brandenburski (Haus Brandenburg) w Fürstenwalde jest miejscem, w którym gromadzi się, pielęgnuje i prezentuje publicznie historię Niemców z historycznego regionu Wschodniej Brandenburgii w formie archiwum, biblioteki oraz wystawy stałej. Po przejęciu zbiorów rozwiązanej w 2013 roku Fundacji Landsberg Fundacja Brandenburgia stała się jeszcze bardziej centralnym miejscem upamiętniania tego regionu i jedynym muzeum regionalnym poświęconym wschodniej części historycznej Brandenburgii w Niemczech.

Jednocześnie ten historyczny region, położony po wschodniej stronie Odry, popada w zapomnienie.

Dzieje się tak, ponieważ żyje coraz mniej osób, które pamietają go sprzed II wojny światowej i jako świadkowie historii mogą o tym opowiedzieć kolejnym pokoleniom. Przy tym ta historia jest interesująca zarówno dla potomków byłych mieszkańców, którzy mieszkają w Niemczech, jak i dla obecnych polskich mieszkańców regionu – może służyć kształtowaniu tożsamości i przyczyniać się do rozwoju regionalnego.

Istnienie atrakcyjnej i umożliwiającej partycypację przestrzeni muzealnej, zlokalizowanej w pobliżu granicy polsko-niemieckiej, która byłaby dostępna dla Niemców i Polaków, odegrałoby ważną rolę w procesie kształtowania się wspólnego regionu po obu stronach Odry.

Celem warsztatów jest wypracowanie pomysłów i wizji nowego urządzenia wystawy, która uwzględniałaby zarówno niemiecką jak i polską perspektywę.

Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy ekspertów z zakresu muzealnictwa i historii regionalnej z Polski i z Niemiec, jak również studentów z obu krajów. Chcielibyśmy aby nasze zaproszenie przyjęły zarówno osoby, które znają Dom Brandenburski bardzo dobrze, jak również te, które o nim nigdy dotąd nie słyszały. W takiej mieszanej grupie i w swobodnej roboczej atmosferze chcemy sformułować kreatywne i innowacyjne propozycje dla zorientowanej na przyszłość pracy na temat historii Brandenburgii.

Ilość miejsc na warsztatach: 15.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają nocleg w pokojach dwuosobowych i wyżywienie. Miejsce warsztatów to pięknie odnowiony dwór w Sieversdorf niedaleko Frankfurtu nad Odrą:

http://www.gutshaus-sieversdorf.de

Program można znaleźć tutaj.

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 września 2014 roku na adres: m.abraham@instytut.net lub pocztą i faxem:

Stiftung Brandenburg
Parkalle 14
15517 Fürstenwalde

Tel.: 0049 3361 310952
Fax: 0049 3361 310956

Kontakt:
Magdalena Abraham-Diefenbach
m.abraham@instytut.net
mobil DE: 0049 176 65093535
mobil PL: 0048 514 039884

 

Projekt Fundacji Brandenburg we współpracy z Instytutem Historii Stosowanej – Nauka i Społeczeństwo w Dialogu.

Projekt finansowany ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego RFN ds. Kultury i Mediów.

 

Print Friendly, PDF & Email