Jan 282013
 

Cover AlmanachAlmanach Terra Transoderana. Zwischen Neumark und Ziemia Lubuska

Stary krajobraz kulturowy odkrywany na nowo. Nowa Marchia to wschodnia część pruskiej prowincji Brandenburgii, która w 1945 roku znalazła się w granicach Polski i otrzymała nazwę „Ziemia Lubuska”. Ten skrawek ziemi położony pomiędzy historycznymi dużymi regionami: Śląskiem, Pomorzem i Wielkopolską, nigdy nie zajmował dużo miejsca w pamięci zarówno Polaków jak i Niemców. Niemieccy i polscy autorzy prezentują w „Almanachu Terra Transoderana“ po raz pierwszy szerszej publiczności bogatą historię położonego w zachodniej Polsce województwa lubuskiego. Zapraszają w ten sposób do samodzielnych odkrywczych wypraw.

„Co kiedyś było Wschodem Niemiec, stało się w historycznej sekundzie Zachodem Polski. Mała ojczyzna, która stracili jedni, stała się ojczyzną dla innych, którzy sami stracili swoją jeszcze dalej na wschodzie. Krajobrazy, które mają taką przeszłość, mogą opowiadać dramatyczne historie. Trzeba je odczytywać i opowiadać. Potrzeba do tego ogromnego wyczulenia, które sprosta radykalnie różnym doświadczeniom, potrzeba do tego wyszkolenia zmysłów, aby takie miejsca uczynić przezroczystymi i czytelnymi.”

– Karl Schlögel o książce „Almanach Terra Transoderana“ –
Spis treści

Reakcje

Kup online

Projekt poprzedzający tę publikację został sfinansowany ze środków „Geschichtswerkstatt Europa“, programu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ oraz Brandenburskiej Centrali Kształcenia Politycznego. Publikacja mogła zostać wydana dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“.

Print Friendly, PDF & Email